Gölge Oyunları

  • El Göz Koordinasyonu
  • İnteraktif
  • Yaratıcı

Gölge oyunları çocukların el becerilerinin gelişimine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra deneme yanılma yönteminin kullanılması sebebi ile çocukların zihinsel gelişimini desteklemektedir. Gölge oyunları aynı zamanda çocukların oyun yolu ile kendilerini ifade etmelerini ve rol alma becerilerinin gelişmesini sağlar.

Malzemeler

Karanlık bir odada boş, açık renk bir duvar veya duvarın üzerine asılabilecek beyaz bir perde, aydınlatma için masa lambası, mum, el feneri.

Nasıl Oynanır?

İki elin farklı şekillerde bir araya gelmesi ile görselleri verilmiş 4 hayvan figürünün (tavşan, köpek, kuş, kaplumbağa) oluşturulması mümkündür.

Gölgeyi oluştururken ışık arkadan gelmelidir.

Eller uygun şekilde bir araya getirildikten sonra parmaklar oynatıldığında ise, hayvanların hareket ettiğini göreceksiniz.

Yetişkinlere Notlar

Yansıtılmış hayvan görselleri üzerinden çocuğunuz ile sohbet edebilirsiniz. Hayvanların nerelerde yaşadıkları, yedikleri yiyecekler, ayak izleri gibi sorularla çocuğunuzun yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Hayvan figürlerinden yola çıkarak doğaçlama hikâyeler oluşturabilir ya da çocuğunuz ile birlikte okuduğunuz hikâyeleri bu hayvan figürlerini kullanarak destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun gölge kavramını ve gölgenin nasıl oluştuğunu öğrenmesi için bu konu üzerine sohbet edebilirsiniz. Aynı zamanda görüntülerin uzaklaştıkça büyüdüğü, yakınlaştığında ise küçüldüğü bilgisini vererek çocuğunuzun perspektif algısını güçlendirebilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!
Bu Kategoriye Ait Diğer Oyunlar Tüm Oyunlar