Baklagillerden Resim

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikte ; çocukların farklı materyaller kullanarak resim yapması sağlandığı için küçük kas gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Malzemeler

Kağıt, Kurşun Kalem, Yapıştırıcı, Kuru Baklagiller (pirinç, mercimek, mısır, kuru fasulye, nohut gibi)

Nasıl Oynanır?

Çocuğunuza; "Şimdi seninle birlikte bir resim yapmak istiyorum. Bu resim senin, gitmekten en keyif aldığın yer, oturduğumuz ev ya da bir çiçek olabilir." deyin ve çocuğunuzun neyin resmini çizeceğini seçmesine fırsat verin. Bu arada siz de kendi çizeceğiniz resmi düşünün ve çocuğunuzla paylaşın.

Karar verdikten sonra birer kağıt ve kurşun kalem alarak resimlerinizi çizin . Çizerken çocuğunuza "Başka neler var?" gibi sorular sorarak resme yeni nesneler eklemesini sağlayabilirsiniz.

Resmi çizdikten sonra masanın üzerine önceden hazırladığınız kuru baklagilleri getirin. Hepsi karışık olarak tek bir kapta olabileceği gibi ayrı ayrı kaplarda da masaya konabilir. Tek kapta olması farklı özellikleri (renk , boyut vb.) fark etmek ve ayırmak açısından yararlı olacaktır. Bu ayırma işlemi sırasında ürünlerin özellikleri hakkında çocuğunuzla konuşun.

Kuru baklagiller masanın üzerine yerleştirildikten sonra çocuğunuza boya kullanmak yerine resmi baklagiller ile renklendireceğinizi söyleyin. Yapıştırıcıyı kağıtta ürünleri yapıştıracağınız yerlere beraberce sürün. Sonrasında çocuğunuzla beraber, karar verdiğiniz renk, şekil ve boyuttaki ürünleri kağıda yapıştırın. Böylece bir resmi renklendirmek için hiç boya kullanmadan boyamış olacaksınız.

Ortaya resim hakkında sohbet edin.

Öneriler

Küçük çocukların nohut, mısır gibi baklagilleri burun/kulaklarına sokmamalarına dikkat edin. Çocuklar yapıştırıcıyı kullanırken onları yakından izleyin.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!