Balon Heykeller

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikle; çocuğun malzemeyi elleriyle şekillendirerek küçük kaslarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Dikkatini yaptığı işe odaklayacağından dikkatini toplamasını geliştirmek de hedeflenmektedir.

Malzemeler

Balon, Gazlı Boya Kalemleri, Huni, Un, Su, Tatlı Kaşığı

Nasıl Oynanır?

Etkinliğe başlamadan önce malzeme olarak çocuğunuz ve kendiniz için birer balon alın ve tam olarak şişirin ve söndürün. Bunu birkaç defa tekrarlayın. Böylece balonlar daha genişleyecek ve içine koyacağımız malzemeler rahatlıkla eklenebilecektir.

Çocuğunuza "Şimdi balondan heykeller yapmaya çalışacağız. Bu heykeller hayalimizdeki herhangi bir şeye benzeyebilir. Sonrasında boyayıp istediğimiz gibi süsleyeyip renklendirebiliriz." deyin ve çocuğunuza bir balon verin. Diğer malzemeleri de masanın üzerinde hazır bulundurun.

Çocuğunuzun elindeki balondan başlamak üzere; balonun ağzına huniyi takın ve tatlı kaşığı ile balonun içi doluncaya kadar un doldurun. Tüm aşamaları çocuğunuzla görevleri paylaşarak yapın.

Unu doldurduktan sonra yavaşça su eklemeye başlayın. Bu aşamada arada balona dokunarak kıvama gelip gelmediğini kontrol edin. Şekil verilebilecek bir hamur kıvamına geldiğinde su eklemeyi bırakın ve balonun ağzını sıkıca bağlayın.

Kendiniz için de (katılıyorsa diğer çocuklarınıza ve eşinize de) çocuğunuzla beraber balon hazırlayın.

Çocuğunuzla beraber balonların içindeki su ve unun iyice karışması için ağzı kapalı bir şekilde iyice yoğurun. Sonrasında çocuğunuza istediği şekilleri vererek heykeller yapmasını isteyin. En beğendiği şekli oluşturduğunda masadaki gazlı kalemleri de kullanarak istediği gibi süslemesini söyleyin. "Hayalindeki heykeli yaptığına göre şimdi gözleri, burnu, ayakları ya da kanatları gibi şekiller ekleyelim. Sonra da istediğimiz gibi boyayalım." dedikten sonra balonlarınızı boyamaya başlayın.

Boya işi de tamamlandıktan sonra balonları kurumaları için ayrı bir yere bırakın.

İstenirse başka balon-hamur ile heykeller yapılmaya devam edilebilir.

Öneriler

Çocuğunuza etkinlik boyunca yardım etmenin yanında kendi heykelinizi de yapmaya devam edin. Etkinliğin sonunda beraberce oluşturduğunuz ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!