Duyguların Gösterisi

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Duygusal Gelişim

Bu etkinlikte çocuğun kendi duygularını fark etmesi ve isimlendirmesini sağlayarak çocuğun duygusal gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Malzemeler

Torba, Makas

Nasıl Oynanır?

Bir torbanın içine, hikayenin yazılı olduğu kağıdı keserek koyun .

Torbayı gösterin ve çocuğunuzla birlikte yapacağınız oyunu açıklayın. "Bugün seninle duyguların gösterisi isimli bir oyun oynayaca ğız. Önce bu torbanın içindekini çıkartmanı istiyorum. " deyin. Çocuğunuz kağıdı size verdikten sonra "Bu kağıtta bir hikaye var. Ben yavaş yavaş bu hikayeyi okumaya başlayaca ğım. Hikayeyi okurken birlikte odanın içinde gezineceğiz. Hikayenin içinde bir duygu geçtiğinde bu duyguyu davranışlarımızla birbirimize göstereceğiz . Haydi, duyguların gösterisine başlayalım." deyin.

Bir gün seninle parka doğru yürüyorduk (Çocuğunuzla birlikte yürüyün.) Birden karşımıza pembe, turuncu bir kelebek çıktı. Bu bizi çok çok mutlu etti . (Birbirinize sarılın, birbirinize gülümseyin, sevinçten zıplayın.)

Odanın etrafında yürümeye ve hikayeyi okumaya devam edin . "Sonra birden yolda giderken yağmur yağmaya başladı, şemsiyemiz de yoktu , her tarafımız ıslandı. Çok kızdık. ( Odada yağmurdan kaçar gibi koşun ve sonra durun birbirinize bakıp kızgın surat yapın.)

Odanın etrafında yürümeye ve hikayeyi okumaya devam edin. "Sonra birden bir ses duyduk. O ses "Ne yapıyorsunuz burada "diye seslendi. Çok şaşı rdık. (Ellerinizi ağzınıza götürün, şaşkın ifadesi yapın. Bir de baktık ki karşımızdaki kişi parkın müdürü. Ama aynı zamanda çok sevindik, mutlu olduk. (Mutlu olduğunuzu sarılarak, zıplayarak tekrar gösterin .) Çünkü yürürken yolu kaybet mişti k. Müdür bizi parkın kapısına kadar götürdü.

Hikaye bittikten sonra çocuğunuza hangi duyguları canlandırdığınızı sorun. "Hangi duyguları canlandırdık?" deyin.

Odanın etrafında yürümeye ve hikayeyi okumaya devam edin. "Sonra yağmur dindi ve biz parkta yürüdük, yürüdük, birden hava karardı ve etrafta kimse kalmadı. Biz çok korktuk. ( birbirinize sarılın ve titriyor gibi yapın.)

Odanın etrafında yürümeye ve hikayeyi okumaya devam edin. "Etraf hala karanlıktı, karanlıkta birbirimizin ayağına bastık yanlışlıkla ve üzüldük. (suratınızı üzgün yapın.)

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!