3 Taş

  • 5 Yaş ve Üzeri
  • Konsantrasyon
  • Problem Çözme

Üç taş oyunu, zihinsel gelişim alanı içerisinde sorun çözme becerisi, mantık yürütme, dikkat toplama, karar verme gibi beceriler kazandırır.

Malzemeler

Misket büyüklüğünde 2 farklı renkte toplam 6 taş düğme, şişe kapağı. Üç taşın oynanacağı tablayı bulunduğunuz ortama göre farklı malzemelerden oluşturabilirsiniz. Örneğin kumsaldaysanız kuma, evdeyseniz kâğıt ya da mendil gibi malzemelerin üzerine çizim yapabilirsiniz. Oluşturulacak oyun tablası karenin ortasına çizilecek bir yatay ve bir dikey çizgiden oluşur.

Nasıl Oynanır?

Oyunda her oyuncuya üç taş verilir.

Üç taşta hedeflenen her oyuncunun kendi taşlarını kullanarak tablanın kesişme noktalarında yatay, dikey ya da çapraz şekilde bir sıra oluşturmalarıdır.

Oyunculardan birinin taşını kesişme noktalarından birine koymasıyla oyun başlar ve üç taşıyla ilk sırayı oluşturan oyuncu kazanır.

Birinin kazanması ancak diğerinin bir sonraki adımı tam olarak değerlendirememesi ile mümkün olur.

Oyunu daha eğlenceli bir hale getirmek için temposunu artırmak önerilir.

Yetişkinlere Notlar

Çocuğunuz ile oyuna başlamadan önce malzemeler üzerine konuşabilirsiniz. Örneğin, “Bu düğme ne renk? Hepsi aynı büyüklükte mi? Renkleri aynı mı? Sen hangi rengi kullanmak istersin?" gibi sorular sorabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce, çocuğunuzun kuralları ve kavramları (yatay (-), dikey (I), çapraz (gibi) öğrendiğinden emin olmak için birkaç deneme oyunu gerçekleştirebilirsiniz. Oyunun sonunda doğru kararlar verebilmek için karşı tarafın adımlarını izlemenin önemli olduğunu belirtebilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!