Sebze Meyve Baskısı

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikte yiyecekleri özelliklerine (meyve veya sebze, üzerindeki şekle, renge) göre gruplaması hedeflenmektedir. Sebze ve meyveleri boyayarak baskı yaptığı için çocuğun küçük kas gelişiminin desteklenmesi de amaçlanmaktadır.

Malzemeler

2 Patates, 2 Elma, 2 Kabak, 2 Armut, 2 Tepsi, 2 Kağıt, Sulu Boya, 2 Fırça, 1 Bardak Su, Küt Bıçak

Nasıl Oynanır?

Etkinliğe başlamadan önce 1'er adet sebze ve meyveleri ikiye kesin. Bazılarına kalp, daire gibi şekiller yapın. İki ayrı tepsiye kesilmiş meyve ve sebzeleri yerleştirin. Kağıt, boyalar ile geriye kalan bütün (kesilmemiş) sebze ve meyveleri masa masaya yerleştirin.

Çocuğunuzla birlikte masada oturun. Masadaki malzemeleri göstererek çocuğunuzun o gün ne yapacağınızı tahmin etmesini isteyin ve açıklayın. "Bugün seninle birlikte sebze ve meyve baskısı yapacağız." deyin.

Her bir bütün (kesilmemiş) sebze ve meyveyi göstererek ne olduğunu çocuğunuza sorun. "Bu nedir? Evet elma. Elma bir meyvedir." deyin. Kabak, armut ve patates için de aynı şekilde sorun ve meyve veya sebze olduğunu belirtin.

"Önce meyve ve sebzeleri ayıralım. Sebzeler senin önünde, meyveler benim önümde olsun. Hadi başla".

İçinde ikiye bölünmüş (kesilmiş) meyve ve sebzeler olan tepsilerden birini çocuğunuza verin. Diğerini siz alın.

İkiye bölünmüş (kesilmiş) meyve ve sebzeleri göstererek "Baskı yapabilmek için her bir meyve ve sebzeyi ikiye kestim. Ben de seninle birlikte meyve baskısı yapacağım. Bunları fırçaya boya sürüp istediğin renge boyayabilirsin. Sonra da bu kağıda (gösterin) baskısını yapabilirsin." deyin.

Siz de kendi önünüzdekileri istediğiniz renge boyayın ve kağıdınıza baskısını yapın.

Çocuğunuz meyvelerin baskısını yaptıktan sonra sohbet edebilirsiniz. "Elmanı ne renge boyadın? Patatesi ne renge boyadın? Patateste ne şekli var? Hangilerinde aynı şekil var? Aynı şekil olanları yan yana getirebilir misin, aynı renge boyadıklarını yan yana getirebilir misin?" gibi.

Çocuğunuzun rengarenk baskılar yapabilmesi için masaya 1 kap temiz su koyun. Bir rengi kullandıktan sonra sebze/meyvenin üstünü silip başka bir renk kullanabileceğini söyleyin.

Öneriler

Size verilen sebze ve meyveler dışında farklı sebze ve meyveler de kullanabilirsiniz. Bu etkinliği ailenizle birlikte bir başka zaman da uygulayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!