Renklere Koşmaca

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikte belirtilen renge koştuğu için yer değiştirme hareketleri yapması nedeniyle fiziksel gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir. Renkleri öğrenmesi nedeniyle bilişsel gelişiminin desteklenmesi de amaçlanmaktadır.

Malzemeler

Kırmızı, Mavi, Sarı, Yeşil Karton/Elişi Kağıdı, Makas

Nasıl Oynanır?

Çocuğunuzla oyuna başlamadan önce mavi, yeşil, kırmızı ve sarı elişi veya renkli kartonlardan birer daire çizin.

Çocuğunuzla yan yana oturun. Renkli kartonları göstererek çocuğunuza o gün ne yapacağınızı açıkla yın. "Bugün seninle birlikte renklere koşmaca oyunu oynayacağız." deyin.

Her renk kartonu tek tek göstererek sorun." Bu ne renk sence?" diye sorun ve evde o renkte başka bir şey varsa bulmasını isteyin. "Bu odada kırmızı başka ne var?" Diğer renkler için de aynı şekilde sorularınızı sorun.

Renkleri tanıttıktan sonra çocuğunuzla birlikte her bir renk kartonunu odanın farklı bir yerine yerleştirin.

Çocuğunuza ne yapacağınızı açıklayın. "Şimdi odanın farklı yerlerine renkli kartonlar koyduk. Ben bir renk söyleyeceğim ve bu renge koşarak gitmeni isteyeceğim. O renge gittikten sonra tekrar ne yapacağını söyleyeceğim. Bir deneme yapalım. Kırmızı. Kırmızıya koş lütfen." deyin. Çocuğunuz kırmızı rengin yanına koşarak geldikten sonra "Şimdi de kırmızının önünde iki ayağınla zıpla. Ben 10 dediğimde zıplamayı Bırak." deyin. 10 'a kadar sayın.

Aynı şekilde diğer renkler için de hareketi değiştirerek oyuna devam edin.

Mavi renk için "tek ayağını kaldırarak bekle. Ben sayarken 7 dediğimde ayağını indir." deyin. Yüksek sesle 7 'ye kadar sayın.

Yeşil renk için "yere yat ve ayaklarınla bisiklet çevir. Ben 8 dediğimde çevirmeyi bırak." deyin. Yüksek sesle 8 'e kadar sayın.

Sarı renk için "kollarını çevir. 5 dediğimde dur." deyin. Yüksek sesle 5' e kadar sayın.

Şimdi de çocuğunuzun size bir renk söylemesini isteyin. Siz rengin olduğu yere koşarak gidin. "Ne hareket yapmamı istersin?" diye sorun ve onun söylemesi için teşvik edin.

Diğer renkler için de aynı şekilde oyuna devam edin.

Öneriler

Oyunu renkli kartonlar yerine evdeki mavi, yeşil, sarı ve kırmızı nesneler (kırmızı kalem, mavi kitap vs.) kullanarak da oynayabilirsiniz. Size verilen örnek hareketler dışında başka hareketler de verebilirsiniz. Sayma dışında süreyi (saat kurma, kum saati kullanma gibi) farklı şekillerde de tutabilirsiniz. Oyunu aile fertlerinin katılımıyla da oynayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!