Tepsi

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikte nesneleri tepside taşıdığı için denge hareketlerinin desteklenmesi nedeniyle fiziksel gelişim hedeflenmektedir.

Malzemeler

2 Kalın Karton (tepsi olarak kullanılmak üzere), Evden küçük bir nesne (Kalem, Oyuncak, Şapka, Silgi, Çorap, Anahtarlık vs.), Müzik

Nasıl Oynanır?

Oyunda kullanacağınız karton ve küçük nesneleri hazırlayın.

Çocuğunuzla yan yana oturun. Malzemeleri göstererek çocuğunuza o gün ne yapacağınızı açıklayın. "Bugün seninle birlikte tepsi taşıma oyunu oynayacağız. Bu karton kağıt, tepsi olacak. Buradaki malzemelerden birini alıp düşürmeden odada yürümeye çalışacaksın . Ben de kendi tepsimde bir nesne taşıyacağım. Müziği açtığımda taşımaya başlayacağız. Müziği durdurduğumda donup kalacağız. Haydi başlayalım." deyin.

Her seferinde tepsiye bir tek nesne koyun.

Tüm nesneleri tek tek taşıması bittikten sonra nesne sayısını 2 'ye çıkarın. "Şimdi de tepsimize 2 nesne koyalım. Müziği tekrar açıyorum. İkisini de düşürmeden taşımaya çalışalım." Bir süre sonra müziği durdurun. "Hangisini düşürmeden taşımak daha kolaydı? Bir nesne olan mı, iki nesne olan mı?" diye fikrini sorun.

Daha sonra içinde 2 nesne olan tepsiyi 2 kişi birlikte taşımaya çalışın. "Şimdi de birlikte bu tepsiyi yürüyerek taşımaya çalışalım." deyin. Müziği açın. Bir süre sonra müziği kapayın ve sohbet edin. "Sence hangisi daha kolaydı? Tek başına tepsiyi taşımak mı birlikte taşımak mı? diye sorun.

Öneriler

Oyunu zorlaştırmak için yürümenin dışında farklı hareketler de ekleyebilirsiniz. Nesneleri düşürdüğünde onları tekrar tepsiye koymada yardımcı olabilirsiniz. Bu oyunu tüm aile fertleriyle birlikte de oynayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!