Bak Uçuyor

  • 3 Yaş ve Üzeri

Bu etkinlikte ağırlık, uzaklık gibi kavramlara göre nesneler eşleştirdiği için çocuğun bilişsel gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Malzemeler

Pamuk parçası, ahşap oyuncak/nesne, kağıt, sünger, mercimek, fasulye, boncuk, makarna, kalem, küçük top vb. Tebeşir

Nasıl Oynanır?

Nesneleri önceden masaya yerleştirin. Çocuğunuzla birlikte masaya oturun.

Çocuğunuza nesnelerle ne yapacağınızı açıklayın. "Bugün seninle bu nesneleri uçurmaya çalışacağız." deyin.

Nesnelerden birini (pamuğu) seçin ve üstü boş bir masanın bir ucuna koyun. "Pamuğu masanın diğer ucuna doğru üfle bakalım. 11 deyin. Çocuğunuzun nesneyi üfleyerek götürdüğü yere birlikte tebeşir veya bantla işaret yapın.

Şimdi de siz bir başka nesneyi (ahşap bir nesne) üfleyin. Aynı şekilde nesnenin ulaştığı yere işaret koyun.

Çocuğunuzla nesnelerin özelliklerini konuşun ve üfleyerek ulaşılan yerleri karşılaştırın. 11 Senin üflediğin neydi? Pamuk. Pamuk hafif mi ağır mı? Üflediğinde masanın neresine geldi? Uzakta mı yakında mı? Benim üflediğim neydi? Ahşap oyuncak. Pamuk mu daha hafif, ahşap oyuncak mı? Hangisi üfleyince daha uzağa uçtu, gitti?" gibi.

Diğer nesneler (kağıt, sünger, mercimek, fasulye, boncuk, makarna, kalem, küçük top gibi) için de sırayla aynı uygulamayı yapın ve sonrasında nesnelerin özelliklerini ağırlıklarına göre ( ağır ve hafif olanlar) ve uçuş mesafelerine ( ağırların yakına uçtuğu, hafiflerin uzağa uçtuğu gibi) göre karşılaştın n.

Öneriler

Size önerilen örnekler dışında farklı nesnelerle de bu oyunu oynayabilirsiniz. Ailenizin diğer fertlerinin katılımıyla grup olarak da oynayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!