Burada Ne Vardı?

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Zihinsel Gelişim

Bu etkinlikte; çocuğun hatırlama yeterliliği geliştirilerek zihinsel gelişimine destek olmak amaçlanmaktadır. Çocuğun algılarını kullanarak ve nesnelerin özelliklerini tanıyarak, farklılıklarını anlaması hedeflenmektedir.

Malzemeler

Örtü, Torba, 10 Adet Malzeme (Kalem, Saat, Silgi, Kitap gibi)

Nasıl Oynanır?

İlk olarak hazırladığınız malzemeleri (kalem, saat, silgi, kitap gibi) içi gözükmeyen bir torbaya koyun.

Çocuğunuza; "Şimdi beraber bir hatırlama oyun oynayacağız. Bu torbadan 5 tane eşyayı çıkarmanı ve önüne dizmeni istiyorum." deyin. Eşyaları birlikte sayın ve her çıkardığı eşyanın numarasını söyleyin. (Birinci eşya, ikinci eşya ... gibi) Çocuğunuz çıkardığı nesneleri önüne dizdikten sonra eşyalara dikkatlice bakmasını isteyin.

Birkaç saniye çocuğunuzun bakmasına fırsat tanıdıktan sonra eşyaların üzerini tamamen kapatacak şekilde bir örtü ile kapatın.

"Şimdi senden örtünün altındaki eşyaları hatırlamanı istiyorum. Bakalım hepsini hatırlayabilecek misin?" diyerek üzeri kapanan eşyaları hatırlaması için fırsat verin. Sorular sorup, küçük ipuçları vererek çocuğunuzun eşyaları hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. "Resim de çizdiğimiz bir araç vardı, onu hatırlıyor musun?", "Az önce hatırladığın silginin yanında duruyordu.", "Benim işe giderken hep aldığım bir eşya." gibi ipuçları verebilirsiniz.

Çocuğunuz eşyaları hatırlayıp ne olduklarını söyledikten sonra örtüyü kaldırın ve hepsini doğru hatırlayıp hatırlamadığını beraberce kontrol edin.

Torbadan eşya çıkararak ya da torbaya yeni eşyalar ekleyerek çocuğunuzla etkinliği 3 defa daha yapın.

Öneriler

Etkinliği sonlandırdıktan sonra da 3 tur boyunca çocuğunuzun hatırlamaya çalıştığı eşyaların isimlerini söylemesini isteyin. Eşyaların tamamını hatırlaması (yeni eşyalar girip çıktığı için) zor olabilir. Yardımcı olarak bulmasını sağlayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!