Duygular Yüzümde

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Sosyal Gelişim
  • Duygusal Gelişim

Bu etkinlikte çocuğun duygularını fark etmesi ve uygun şekilde göstermesi ile ilgili denemeler yaparak duygusal gelişimine katkı yapılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda diğer insanların duygularını fark etmesi amaçlanmaktadır.

Malzemeler

Gazete ve Dergiler, Makas

Nasıl Oynanır?

Çocuğunuzla etkinliğe başlamadan önce evdeki eski gazete ve dergileri bulun ve masanın üzerine koyun. Özellikle bol bol insan resmi olan gazete ve dergileri tercih edin. Öncelikle çocuğunuzla beraber dergi/gazetedeki insan resimlerini kesin ve masanın üzerine dizin.

Çocuğunuza oynayacağınız oyunu açıklayın. "Seninle bugün duyguları tanıma oyunu oynayacağız.

Şimdi elimizde birçok insanın resimleri var. Her resimdeki insanların yüzünde farklı farklı ifadeler var. Şimdi beraber bu resimdeki insanları yakından inceleyelim ve o sırada hangi duyguyu hissetmiş olduğunu tahmin edelim." deyin.

Bir resmi gösterin ve resimdeki kişinin ne hissettiğini sorun. "Bu kişi sence ne hissediyor olabilir? Yüzünden tahmin edebilir misin?" deyin. Çocuk duyguyu söyledikten sonra "sen ne zaman (bulduğu duyguyu söyleyin) hissedersin?" diye sorun. Siz de ne zamanlar bu duyguyu hissettiğinizi söyleyin.

Tüm resimleri tek tek inceleyin ve kişilerin duyguları üzerine konuşun

Tüm resimler hakkında konuşmayı tamamladıktan sonra resimlerin tamamını masanın üzerine yayın ve hepsi görünecek şekilde yerleştirin. Bu defa da çocuğunuza; "Şimdi sana bir soru soracağım, nasıl hissediyorsan resimler arasından benzer bir duyguyu hissedeni bulmanı istiyorum. Ben de aynı olayda nasıl hissediyorsam ona uygun bir resim bulacağım. Bakalım aynı şekilde mi farklı şekilde mi hissediyoruz?" deyin.

Tüm resimler hakkında konuşmayı tamamladıktan sonra resimlerin tamamını masanın üzerine yayın ve hepsi görünecek şekilde yerleştirin. Bu defa da çocuğunuza; "Şimdi sana bir soru soracağım, nasıl hissediyorsan resimler arasından benzer bir duyguyu hissedeni bulmanı isti yorum. Ben de aynı olayda nasıl hissediyorsam ona uygun bir resim bulacağım. Bakalım aynı şekilde mi farklı şekilde mi hissediyoruz?" deyin.

En sevdiğin oyuncak kırılsa ne hissedersin? diye sorun. O duyguyu gösteren kartı göstermesini bekleyin. "Benim de en sevdiğim bardak kırılsa üzülürüm." deyin ve elinizle seçtiğiniz resmi gösterin. Diğer sorular için de aynı uygulamayı yapın.

Çarşıdayken bir an beni yanında göremezsen ne hissedersin? (Siz de çocuğunuzu göremezseniz ne hissedeceğinizi söyleyin.)

Anneannen ve deden şimdi kapıyı çalsa ve bizi ziyarete gelse ne hissedersin? (Siz de çocuğunuzu göremezseniz ne hissedeceğinizi söyleyin.)

Kaybettiğini zannettiğin bir kitabı bulsan ne hissedersin? (Siz de çocuğunuzu göremezseniz ne hissedeceğinizi söyleyin.)

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!