Tahmin Et

  • 3 Yaş ve Üzeri

Bu etkinlikte; fasulyeleri saydığı için çocuğun bilişsel gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir. Tahmin etme becerisinin gelişmesi de amaçlanmaktadır.

Malzemeler

10 Fasulye, Kapaklı Kavanoz

Nasıl Oynanır?

Çocuğunuzla yan yana oturun. Masadaki kavanoz ve fasulyeleri göstererek "Bugün seninle birlikte bir tahmin oyunu oynayacağız." deyin.

Kavanozun içine çocuğunuzun görmeyeceği şekilde birkaç (3 adet) fasulye atın, kapağını kapatın.

Kavanozu çocuğunuzun eline verin ve sorun. "Sence burada kaç fasulye var, tahmin et?" Çocuk tahmini söyledikten sonra "haydi şimdi say bakalım kaç tane varmış?" deyin. Kavanozun kapağını açmakta zorlanırsa yardımcı olun. Birlikte fasulyeleri sayın.

Çocuğa tahmininin doğru olup olmadığını sorun. "Kaç tahmin etmiştin? Sayınca kaç çıktı?" gibi.

Daha sonra da çocuğunuzun tahmini doğru ise "tahmin ettiğinle, sayarak elde ettiğin sonuç aynı çıktı." Eğer doğru değilse "sonuç, tahmininden farklı çıktı. Sayınca kaç tane olduğunu buldun." diyebilirsiniz.

Kavanozun içine yine çocuğunuz görmeden 5 adet fasulye atın ve kapağını kapatın.

Kavanozu çocuğunuzun eline verin ve sorun. "Sence burada kaç fasulye var, tahmin et?" Çocuk tahmini söyledikten sonra" haydi şimdi say bakalım kaç tane varmış?" deyin. Kavanozun kapağını açmakta zorlanırsa yardımcı olun. Birlikte fasulyeleri sayın.

Çocuğa tahmininin doğru olup olmadığını sorun. "Kaç tahmin etmiştin? Sayınca kaç çıktı?" gibi.

Her seferinde fasulye sayısını farklılaştırarak ve en son 10 kadar çıkararak aynı şekilde devam edin. Sayı yükseldikçe destek olabilirsiniz.

Öneriler

Oyunu fasulyeler dışında başka nesneler (nohut, küçük taşlar, bilyeler, boncuklar vs) kullanarak da oynayabilirsiniz. Oyunu aile fertlerinin katılımıyla da oynayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!