Ritmi Yakala

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikte ritim eşliğinde hareket ettiği için çocuğun fiziksel gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir. Kaşık bardak, tencere kullanarak nesne kontrolü gerektiren hareketler yaptığı için küçük kas gelişiminin de desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Malzemeler

Çelik Tencere/Kapak, Tahta Parçası, Cam Bardak, Metal Kaşık, Tahta Kaşık, Eşarp

Nasıl Oynanır?

Nesneleri önceden hazırla yın. Çocuğunuzla birlikte oturun.

Önce kaşıkları gösterin. "Bunlar nedir?" diye sorun. "Kaşık. Bu kaşıklar sence aynı mı?" diye sorun. Cevabı aldıktan sonra evet farklı biri tahta diğeri de metal kaşık deyin. Daha sonra diğer nesnelerin de ne olduğunu tek tek sorun.

Nesneleri göstererek birlikte ne yapacağınızı açıklayın. "Bugün seninle bu kaşıkları bu nesnelere vurarak sesler çıkartacağız. Buna ritim çalışması deniyor. " deyin.

Çocuğunuza tahta kaşık verin ve bir nesneye vurmasını isteyin. Siz de elinize metal kaşık alın ve siz de aynı nesneye vurun. Aynı ses mi çıktı farklı mı çıktı? İnce ses mi, kalın ses mi? "diye sorun. Diğer nesnelere de vurarak aynı şeyi yapın.

Siz bir elinize metal diğer elinize de tahta kaşığı alın. Bir nesneye metalle diğerine tahta ile vurarak nesnelerin tümüne vurun, ritim çıkartın. Daha sonra çocuğunuza da nesneleri vererek aynı şekilde vurmayı ( bir nesneye metalle diğerine tahta ile ) denemesini ist eyin.

Daha sonra çocuğunuzun gözlerini kapamasını isteyin. Bir eşarpla da kapayabilirsiniz. Çocuğunuza ne yapacağınızı açıklayın. Şimdi ben bir nesneye kaşıkla vuracağım. Sen de bu nesnenin ne olduğunu tahmin edeceksin." deyin ve oyuna başlayın. Nesneye kaşıkla birkaç kez vurun ve tahminini sorun. Hangi kaşıkla (tahta/ metal) vurduğunuzu sorun.

Şimdi de siz gözünüzü kapayın. Çocuğunuzun vurduğu nesnenin ne olduğunu ve kullandığı kaşığın türünü bulmaya çalışın.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!