Çiçeklere Basma

  • 3 Yaş ve Üzeri
  • Fiziksel Gelişim

Bu etkinlikle; bacak kaslarını kullanarak fiziksel gelişime destek olunması amaçlan makt adır. Bunun yanında denge hareketlerini yaparak motor gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Malzemeler

Kağıt Peçeteler/Kağıt Parçaları, Müzik Sistemi

Nasıl Oynanır?

Büyükçe bir halının üzerine renkli peçete ya da kağıt parçalarını yerleştirin. Her birinin arasında en az bir ayak uzunluğunda boşluk kalmasına dikkat edin.

Bu etkinliği tüm ailenin birlikte gerçekleştirmesi çok daha eğlenceli olacaktır. Bu yüzden eşiniz ve varsa diğer çocuklarınızı da etkinliğe dahil edin.

Oyunda dikkat edeceğiniz noktaları hikayeleştirerek anlatın. "Şimdi bu halı çimlerle dolu bir alan olsun. Bu çim alanda birbirinden değerli ve güzel çiçekler de var. Biz de bu alanda gezip yürüyüş yapıp doğanın tadını çıkarmak istiyoruz. Şimdi beraber onların arasında gezinelim ve müzik başladığında dans etmeye başlayalım. Ama çiçeklere basmayalım o muhteşem güzellikleri bozulmasın." dedikten sonra otunun nasıl devam edeceğini anlatın.

Müzik eşliğinde hayali çim alanında dans ederek yürümeye, zıplamaya başla yın. Fakat o güzel çiçeklere birinin basması kaçınılmaz olacaktır. "Eğer çiçeklerden birine basarsak olduğumuzu yerde donacağız ve kımıldamadan birinin bizi kurtarmasını bekleyeceğiz. Kurtarmak için de birbirimize dokunmamız yeterli. Birbirimize dokunduktan sonra tekrar dans etmeye devam edebiliriz." diyerek oyuna devam edin.

Çocuğunuzun istediği kadar dans edip çimlerin üzerinde dolaşmaya devam edin.

Öneriler

Bir sonraki oynayışınızda değişiklik yapıp halının kocaman bir uçurum olduğunu sadece bu güzel taşlara (renkli kağıtlar) basarak karşıya geçebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Basmama yerine basma ve beraberinde dengeyi koruma davranışıyla çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!