Mandal Yarışı

  • 3 Yaş ve Üzeri

Bu etkinlikte mandalları renklerine göre gruplaması ve sayması hedeflendiğinden bilişsel gelişiminin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Malzemeler

Renkli Mandallar (5 beyaz,5 kırmızı, 5 sarı, 5 yeşil)

Nasıl Oynanır?

Mandalları çocuklara gösterin ve ne yapacağınızı açıklayın. "Bugün seninle birlikte mandal yarışı yapacağız. Ben 10'a kadar saymaya başlayacağım. Sen de benim üzerime bu mandalları hızlıca takacaksın. Sonra bu sürede kaç tane takabildiğine bakacağız. Haydi başla" deyin.

10'da kadar saydıktan sonra çocuğun durmasını isteyin. "Şimdi de kaç tane mandal taktın say bakalım" diye birlikte çocuğunuzla mandalları sayın. Bu mandalların rengini sorun. Daha sonra mandalları renklerine göre saymasını isteyin.

Çocuğunuzun üzerinizdeki mandalları çıkarmasını isteyin. Şimdi de çocuğunuz sizle birlikte, 10'a kadar saysın ve o sürede siz çocuğunuzun üzerine mandalları takmaya çalışın.

Çocuğunuzla birlikte onun üzerindekileri tüm mandalları sayın. Daha sonra da mandalları renklerine göre birlikte sayın.

Çocuğunuzdan tüm mandalları renklerine göre gruplamasını isteyin. "Önündeki tüm mandallardan kırmızı olanları bir yere ayır. Sonra da sırayla yeşilleri, beyazları ve sarıları ayır." deyin.

Çocuğunuzdan sadece kırmızı olanları sizin üzerinize takmasını isteyin. Taktıktan sonra kaç tane kırmızı olduğunu sorun. Diğer renkler için de aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Öneriler

Oyunu önerilen renklerin dışında farklı renklerle de oynayabilirsiniz. Her renkten birer tane kullanarak da oynayabilirsiniz. Bu oyunu tüm aile fertleriyle birlikte de 2 şerli olarak da oynayabilirsiniz.

Ekranı Kapat, Kitabı Aç! #dahasağlıklıteknoloji Ekranı Kapat, Oyunu Aç!